Fólie na auto

Kvalitné fólie na auto zabránia prehrievaniu Vašeho automobilu. Príjemné cestovanie počas celého leta
a naviac ochrana pred škodlivým UV žiarením.

fólie na auto

Okenné fólie

Veľmi účinná ochrana pred prehrievaním priestorov, firiem a budov od zvýšeného slnečného žiarenia. Ďalšou výhodou je šetrenie energí v lete aj v zime.

okenné fólie

Bezpečnostné fólie

Ochráňte seba a svoje deti od črepín z rozbitého skla. Fólie značne zabraňujú preniknutiu do objektu a
pri rozbití držia sklo vcelku.

bezpečnostné fólie

Typy autofólií a ich vlastnosti

Hoci výroba fólií je všeobecne veľmi podobná, jednotliví výrobcovia používajú pri výrobe fólií svoje know-how či už z hľadiska technológie výroby, alebo z hľadiska použitých materiálov. Výrobcovia potom dokážu svoje výrobky kvalitatívne výrazne odlíšiť od iných práve vďaka zmenám v materiálovom zložení, počte vrstiev, či hrúbke upravenej polyesterovej fólie. Tieto vrstvy sa potom odlišujú práve podľa typu vyrábanej fólie, ktoré sa dajú rozdeliť do nasledovných základných kategórií:

Číre fólie

Polyesterová fólia nie je upravovaná pridávaním žiadnych prísad. Tieto fólie sú nereflexné, bývajú hrubšie v porovnaní s inými typmi fólií a nevyužívajú sa na redukciu slnečného žiarenia, ale hlavne ako bezpečnostný prvok. Aj tieto fólie však môžu obsahovať vrstvu s UV filtrom, vďaka ktorej dokážu zachytiť škodlivé UV žiarenie. Slúžia ale hlavne ako ochrana proti vlámaniu, pretože vytvárajú prekážku ktorú je oveľa ťažšie prekonať. Navyše dokážu ochrániť osoby pred zranením z lietajúcich úlomkov skla v prípade rozbitia skla vďaka tomu, že aj po rozbití fólia drží sklo pohromade.

Farbené fólie

Ako vyplýva z názvu, pri výrobe je na polyesterovú fóliu nanesená iba farba bez ďalších materiálov. Hrúbka nanesenej vrstvy farbiva určuje odtieň fólie. Farbené fólie sa vyrábajú v rôznych farebných prevedeniach, čo ponúka možnosť vytvoriť jedinečný vzhľad Vášho auta. Treba podotknúť, že v porovnaní s metalickými autofóliami alebo keramickými autofóliami, farbené fólie majú nižšiu efektivitu v redukovaní slnečného tepla v rozmedzí približne 17~23%. Slnečné teplo, na rozdiel od iných typov pohlcujú, a teplo zostáva koncentrované na fólii. Akonáhle je fólia nasýtená je prebytočné teplo uvoľnené do interiéru auta.

V dôsledku pohlcovania slnečného tepla je fólia veľmi namáhaná čo má za následok kratšiu životnosť, v podobe zníženia stálosti farby a priľnavosti fólie ku sklu. Niektorí výrobcovia pridávajú farbivo priamo do lepidla čo môže mať za následok negatívne ovplyvnenie vlastností lepidla.

Medzi výhody farbenej fólie sa radí jej vynikajúci vzhľad podobný originálne tónovaným sklám, výborná optická viditeľnosť a nižšia obstarávacia cena. Tip pre vás!

Ako predĺžiť životnosť autofólie? Ak už máte nalepené farbené fólie, parkujte auto v tieni, alebo v garáži. Predĺžite tak životnosť farbených fólií a oddialite ich nevyhnutnú výmenu. Tieto fólie sa dajú rozdeliť do dvoch základných skupín: Jednovrstvové fólie, ktoré majú najnižšiu efektivitu z hľadiska redukcie slnečného tepla a výrobcovia na ne dávajú najkratšiu záruku. Dvojvrstvové fólie, ktoré bežne obsahujú 2 farbené polyesterové vrstvy a dokážu účinne absorbovať a udržať slnečné teplo. Záruka pri tomto type farbených autofólií je bežne 5 rokov. Menej kvalitné fólie majú farbenú iba jednu polyesterovú vrstvu alebo menšie množstvo nanesenej farby, čo skracuje ich farebnú stálosť. Farbené fólie ku koncu svojej životnosti strácajú farbu až sfialovejú.

Metalické fólie

Obsahujú čiastočky kovu, ktoré prepožičiavajú fólii schopnosť odraziť slnečné teplo pri jeho minimálnej absorpcii, vďaka čomu je fólia oveľa menej namáhaná, čo predlžuje jej životnosť. Veľké množstvo slnečného tepla, ktoré dopadá na okno ošetrené touto fóliou je okamžite odrazené, čo je pre redukciu tepla vo vnútri Vášho automobilu to najpodstatnejšie. Čiastočky kovu sú pri výrobe nanášané na polyesterovú fóliu v určitých hrúbkach, čo určuje výsledné vlastnosti fólie. Bežne je záruka na tento typ fólií 7 rokov, ale ich životnosť môže byť dlhšia. Za nevýhodu sa môže považovať kovový a lesklejší vzhľad.

Menej kvalitné fólie majú pokovovanú iba jednu polyesterovú vrstvu alebo sa na vrstvách nachádza menšie množstvo kovových častíc, čo skracuje životnosť fólie a znižuje efektivitu pri odraze slnečného tepla.Na Slovensku máme iba dve spoločnosti od ktorých máme najkvalitnejšie autofólie z rady HP ktoré majú 3 kovové vrstvy a jednou je značka SunTek a druhá Johnson Marathon. Žiadna iná firma nevyrába takéto trojvrstvové fólie !!!! Ak to na Slovenských stránkach nájdete tak Vás Slovenský dovozca úmyselne klame a zavádza .

Keramické fólie

Najnovšia technológia výroby autofólií, kde je pri výrobe je použitá zlúčenina Nitridu Titánu (TiN) čo je veľmi tvrdý a odolný keramický materiál. Tento materiál je navyše v porovnaní s metalickými časticami účinnejší v odraze slnečného žiarenia. Výsledkom sú fólie s veľkou životnosťou a odolnosťou, vysokým odrazom slnečného žiarenia a jedinečným vzhľadom. Keramické fólie sa vyrábajú v širokej škále odtieňov, od najtmavších až po úplne svetlé, Aj tie najsvetlejšie odtiene však dokážu vďaka keramickým časticiam eliminovať až 32% slnečného žiarenia. Túto fóliu v súčastnosti vyrába iba niekoľko popredných svetových výrobcov jedným z nich je aj SunTek a jeho TOP Produkt CXP - NANO Ceramická fólia. Bežná záruka na keramické fólie je 10 rokov.